Zamknięcie XX edycji

Ostatnie komentarze pojawiły się w miniony weekend na naszej stronie. Oficjalnie możemy więc zamknąć dwudziestą, jubileuszową edycję konkursu Quentin.
 
23 prace konkursowe czynią ten rok drugim – zaraz za 24 tekstami z 2005 roku – w rankingu urodzaju scenariuszowego! Tegoroczne teksty łącznie liczyły 677 stron, a poziom był niezwykle wysoki i wyrównany. W imieniu całej kapituły dziękujemy za tak liczne zainteresowanie konkursem, merytoryczne dyskusje i emocje zwieńczone rozdaniem nagród na gali w Toruniu podczas Coperniconu 2018.
 
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy stanęli do tak wyrównanej walki w tak szerokim gronie autorów. Jesteśmy pod wrażeniem i liczymy na powtórkę za rok!
 
A tymczasem nie zwalniamy tempa i zabieramy się do pracy nad wiosenną niespodzianką – szczegóły wkrótce!
 

Ana Polanšćak i Witold Krawczyk

Razem z Aną trafiliśmy do Kapituły w 2017 roku, po tym, jak wygraliśmy Quentina scenariuszem Pomiot. Oboje studiowaliśmy anglistykę, malujemy figurki i oczywiściegramy w RPG.

Będziemy oddawali jeden wspólny głos. Będą mogły na niego liczyć przygody:

inspirujące – z pomysłami, na które sami byśmy nie wpadli, które sprawiają, że myśl “chcemy coś takiego poprowadzić” lęgnie się w głowie i nie odpuszcza.

interaktywne – dające graczom dużo do roboty i sprawiający, że to oni zadecydują, jak potoczy się ich historia.

wciągające – świetna przygoda może być scenariuszem grozy, może być komedią, dramatem, historią obyczajową. Gatunek nie ma znaczenia. Ważne, żeby sprawiała, że gracze (a najlepiej również MG) zaangażują się w akcję.

pomagające MG – a więc czytelne, zwięzłe, dobrze zorganizowane, zawierające wszystkie niezbędne informacje i jak najmniej zbędnych. Jeśli scenariusz będzie można poprowadzić bez żadnych przygotowań albo dołączyć do istniejącej kampanii, będzie miał u nas dodatkowe punkty.

Ostatnie komentarze Kapituły

W sekcji ze scenariuszami pojawiła się trzecia i ostatnia część komentarzy Kapituły do prac tegorocznej edycji. Ich autorami są Michał Sołtysiak, Marysia Piątkowska, Marek Golonka i Dominika Stępień. Zapraszamy do lektury.

Wraz z ich publikacją kończy się dziewiętnasta edycja konkursu Quentin.

Pierwsze komentarze Kapituły

Opublikowaliśmy pierwszą porcję komentarzy Kapituły do prac konkursowych. Na pierwszy ogień uwagi od Aleksandry i Michała Mochockich, Adriana Skowronia i Tomasza Pudło. Dalsze komentarze – wkrótce. Zapraszamy do lektury.

Zmiany w Kapitule

W tym roku mamy przyjemność ogłosić poszerzenie grona oceniającego prace konkursowe.

Do Kapituły dołączają:

 
Na ich stronach profilowych znajdziecie kryteria, zgodnie z którymi będą oceniać nadesłane scenariusze.

Sekretarzem Kapituły nadal pozostaje Michał Sołtysiak, a przewodniczącym – Tomasz Pudło. W tym roku oceniać nie będzie Mateusz Budziakowski.

Zamykamy osiemnastą edycję Quentina

Na stronach scenariuszy są już dostępne ostatnie komentarze do tegorocznych prac. Ich autorami są Aleksandra Mochocka, Mateusz Budziakowski i Marek Golonka.

Wraz z zakończeniem osiemnastej edycji Konkursu Quentin Kapitułę opuszczają Artur Ganszyniec, Paweł Jasiński oraz Mateusz Wielgosz. Dziękujemy im za całość ich pracy na rzecz konkursu.

Startuje XVIII edycja Quentina

W tym roku nasz konkurs osiąga pełnoletniość. Pozostało ponad 160 dni, by dostarczyć nam scenariusze. Ostateczny termin to 21 sierpnia 2016.

W tym roku przewodniczącym Kapituły został Tomasz Pudło, natomiast sekretarzem – Michał Sołtysiak. Miejsce rotacyjne zajął zeszłoroczny zwycięzca, Marek “Planetourist” Golonka. Jego wytyczne do oceniania znajdziecie tutaj. Continue reading “Startuje XVIII edycja Quentina”

Pierwsza partia komentarzy

Rozpoczynamy publikację tegorocznych komentarzy.

Możecie już zapoznać się z wrażeniami z lektury scenariuszy w wykonaniu Pawła Jasińskiego, Jakuba Osiejewskiego, Tomasza Pudło i Michała Sołtysiaka.

Z ich komentarzami możecie się zapoznać na stronach poświęconych poszczególnym scenariuszom z tej edycji. Za tydzień opublikujemy komentarze kolejnych jurorów.

Was zachęcamy do dyskusji o scenariuszach i Quentinie na naszym forum.

Łukasz Fedorowicz

Łukasz Fedorowicz prowadzi erpegi dłużej, niż w nie gra. Do niedawna był też przekonany, że zupełnie nie potrafi pisać do nich scenariuszy. Dlatego, aby lepiej poznać ową słabość, wystartował w Quentinie. Za drugim podejściem udało mu się zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi i wygrać konkurs. Stąd zasiada właśnie na miejscu rotacyjnym, gotów wspomóc Kapitułę przy kolejnej edycji.

Kiedyś wydawało mu się, że nie ma sensu grać w inne systemy poza Cyberpunkiem 2020. Aż odkrył angielską wersję Maga: Wstąpienie, który na lata stał się jego ulubionym systemem. Nie stronił, co prawda, od nowości, próbując Wampira, Zew Cthulhu, Neuroshimę i Hell on Earth. Ostatnio popadł we wpływy znakomitego Eclipse Phase oraz, to już zupełnie od niedawna, eksploruje Dziewiąty Świat w Numenerze.

W scenariuszu największą uwagę zwraca na:

Rolę graczy
Czy jest dla nich miejsce w uknutej przez autora fabule? Scenariusz powinien opowiadać o wyborach postaci i to one powinny być w centrum każdej ze scen. Wszystkie elementy tła są ważne tylko o tyle, o ile mogą je poznać gracze.

Wewnętrzną logikę
Każda scena powinna odpowiadać twierdząco na pytanie: czy w tym miejscu i czasie mogłoby się to zdarzyć? Kolejne sceny powinny zawierać w sobie konsekwencje wyborów graczy i stanowić sensowne przedłużenie zarysowanych wątków.

Pomysły
W konkursowej pracy liczą się pomysły, które nie przychodzą na codzień do głowy. Zaskoczenie jest premiowane. Nowatorskie remiksy starych konceptów mieszczą się w tej kategorii.

Przydatność
Czy scenariusz dostarcza wartościowych informacji i pozwala sprawnie poprowadzić sesję? Jeśli każe się domyślać imion BNów, improwizować miejsce akcji czy szukać rzadkich zasad, to jego punktacja spada.

Czytelność
Czy praca jest jasna i przejrzysta, a język odpowiedni do treści? Czy da się w nim znaleźć szukane informacje? Wielopoziomowe zdania-łamańce, przekładańce z metafor i wizualny gulasz zmniejszają szanse na awans.

Kolejne komentarze i pożegnanie Aesandila

Dziękujemy bardzo Pawłowi “Aesandilowi” Bogdaszewskiemu za rok aktywności w Kapitule. Zanim na miejscu rotacyjnym zastąpi go Łukasz Fedorowicz, dzieli się z nami spostrzeżeniami po XV edycji w notce “Quentinowe błędy“. Zapraszamy do lektury!

Jednoczęsnie prezentujemy drugą partię komentarzy Kapituły. Tym razem padło na Michała Sołtysiaka i Mateusza Wielgosza. Ich uwagi do scenariuszy znajdziecie na poszczególnych podstronach tej edycji.