Ana Polanšćak i Witold Krawczyk

Razem z Aną trafiliśmy do Kapituły w 2017 roku, po tym, jak wygraliśmy Quentina scenariuszem Pomiot. Oboje studiowaliśmy anglistykę, malujemy figurki i oczywiściegramy w RPG.

Będziemy oddawali jeden wspólny głos. Będą mogły na niego liczyć przygody:

inspirujące – z pomysłami, na które sami byśmy nie wpadli, które sprawiają, że myśl “chcemy coś takiego poprowadzić” lęgnie się w głowie i nie odpuszcza.

interaktywne – dające graczom dużo do roboty i sprawiający, że to oni zadecydują, jak potoczy się ich historia.

wciągające – świetna przygoda może być scenariuszem grozy, może być komedią, dramatem, historią obyczajową. Gatunek nie ma znaczenia. Ważne, żeby sprawiała, że gracze (a najlepiej również MG) zaangażują się w akcję.

pomagające MG – a więc czytelne, zwięzłe, dobrze zorganizowane, zawierające wszystkie niezbędne informacje i jak najmniej zbędnych. Jeśli scenariusz będzie można poprowadzić bez żadnych przygotowań albo dołączyć do istniejącej kampanii, będzie miał u nas dodatkowe punkty.

Ostatnie komentarze Kapituły

W sekcji ze scenariuszami pojawiła się trzecia i ostatnia część komentarzy Kapituły do prac tegorocznej edycji. Ich autorami są Michał Sołtysiak, Marysia Piątkowska, Marek Golonka i Dominika Stępień. Zapraszamy do lektury.

Wraz z ich publikacją kończy się dziewiętnasta edycja konkursu Quentin.

Pierwsze komentarze Kapituły

Opublikowaliśmy pierwszą porcję komentarzy Kapituły do prac konkursowych. Na pierwszy ogień uwagi od Aleksandry i Michała Mochockich, Adriana Skowronia i Tomasza Pudło. Dalsze komentarze – wkrótce. Zapraszamy do lektury.

Zmiany w Kapitule

W tym roku mamy przyjemność ogłosić poszerzenie grona oceniającego prace konkursowe.

Do Kapituły dołączają:

 
Na ich stronach profilowych znajdziecie kryteria, zgodnie z którymi będą oceniać nadesłane scenariusze.

Sekretarzem Kapituły nadal pozostaje Michał Sołtysiak, a przewodniczącym – Tomasz Pudło. W tym roku oceniać nie będzie Mateusz Budziakowski.

Zamykamy osiemnastą edycję Quentina

Na stronach scenariuszy są już dostępne ostatnie komentarze do tegorocznych prac. Ich autorami są Aleksandra Mochocka, Mateusz Budziakowski i Marek Golonka.

Wraz z zakończeniem osiemnastej edycji Konkursu Quentin Kapitułę opuszczają Artur Ganszyniec, Paweł Jasiński oraz Mateusz Wielgosz. Dziękujemy im za całość ich pracy na rzecz konkursu.

Startuje XVIII edycja Quentina

W tym roku nasz konkurs osiąga pełnoletniość. Pozostało ponad 160 dni, by dostarczyć nam scenariusze. Ostateczny termin to 21 sierpnia 2016.

W tym roku przewodniczącym Kapituły został Tomasz Pudło, natomiast sekretarzem – Michał Sołtysiak. Miejsce rotacyjne zajął zeszłoroczny zwycięzca, Marek “Planetourist” Golonka. Jego wytyczne do oceniania znajdziecie tutaj. Continue reading “Startuje XVIII edycja Quentina”

Pierwsza partia komentarzy

Rozpoczynamy publikację tegorocznych komentarzy.

Możecie już zapoznać się z wrażeniami z lektury scenariuszy w wykonaniu Pawła Jasińskiego, Jakuba Osiejewskiego, Tomasza Pudło i Michała Sołtysiaka.

Z ich komentarzami możecie się zapoznać na stronach poświęconych poszczególnym scenariuszom z tej edycji. Za tydzień opublikujemy komentarze kolejnych jurorów.

Was zachęcamy do dyskusji o scenariuszach i Quentinie na naszym forum.

Łukasz Fedorowicz

Łukasz Fedorowicz prowadzi erpegi dłużej, niż w nie gra. Do niedawna był też przekonany, że zupełnie nie potrafi pisać do nich scenariuszy. Dlatego, aby lepiej poznać ową słabość, wystartował w Quentinie. Za drugim podejściem udało mu się zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi i wygrać konkurs. Stąd zasiada właśnie na miejscu rotacyjnym, gotów wspomóc Kapitułę przy kolejnej edycji.

Kiedyś wydawało mu się, że nie ma sensu grać w inne systemy poza Cyberpunkiem 2020. Aż odkrył angielską wersję Maga: Wstąpienie, który na lata stał się jego ulubionym systemem. Nie stronił, co prawda, od nowości, próbując Wampira, Zew Cthulhu, Neuroshimę i Hell on Earth. Ostatnio popadł we wpływy znakomitego Eclipse Phase oraz, to już zupełnie od niedawna, eksploruje Dziewiąty Świat w Numenerze.

W scenariuszu największą uwagę zwraca na:

Rolę graczy
Czy jest dla nich miejsce w uknutej przez autora fabule? Scenariusz powinien opowiadać o wyborach postaci i to one powinny być w centrum każdej ze scen. Wszystkie elementy tła są ważne tylko o tyle, o ile mogą je poznać gracze.

Wewnętrzną logikę
Każda scena powinna odpowiadać twierdząco na pytanie: czy w tym miejscu i czasie mogłoby się to zdarzyć? Kolejne sceny powinny zawierać w sobie konsekwencje wyborów graczy i stanowić sensowne przedłużenie zarysowanych wątków.

Pomysły
W konkursowej pracy liczą się pomysły, które nie przychodzą na codzień do głowy. Zaskoczenie jest premiowane. Nowatorskie remiksy starych konceptów mieszczą się w tej kategorii.

Przydatność
Czy scenariusz dostarcza wartościowych informacji i pozwala sprawnie poprowadzić sesję? Jeśli każe się domyślać imion BNów, improwizować miejsce akcji czy szukać rzadkich zasad, to jego punktacja spada.

Czytelność
Czy praca jest jasna i przejrzysta, a język odpowiedni do treści? Czy da się w nim znaleźć szukane informacje? Wielopoziomowe zdania-łamańce, przekładańce z metafor i wizualny gulasz zmniejszają szanse na awans.

Kolejne komentarze i pożegnanie Aesandila

Dziękujemy bardzo Pawłowi “Aesandilowi” Bogdaszewskiemu za rok aktywności w Kapitule. Zanim na miejscu rotacyjnym zastąpi go Łukasz Fedorowicz, dzieli się z nami spostrzeżeniami po XV edycji w notce “Quentinowe błędy“. Zapraszamy do lektury!

Jednoczęsnie prezentujemy drugą partię komentarzy Kapituły. Tym razem padło na Michała Sołtysiaka i Mateusza Wielgosza. Ich uwagi do scenariuszy znajdziecie na poszczególnych podstronach tej edycji.

Pierwsza partia komentarzy

Rozpoczynamy publikację komentarzy Kapituły.

Pierwszego jurora wybrała widownia na Polconowym spotkaniu. Ich wybór padł na naszego członka rotacyjnego – Pawła Bogdaszewskiego. Los padł też na Michała Mochockiego i Jakuba Osiejewskiego, czyli starą i nową krew w Kapitule.

Z ich komentarzami możecie się zapoznać na stronach poświęconych poszczególnym scenariuszom z  tej edycji. Z tydzień opublikujemy komentarze kolejnych dwóch jurorów.

Zwycięzca przemawia

Dzisiejsza aktualizacja zdominowana jest przez Pawła Bogdaszewskiego, który 28 lipca 2012 roku zwyciężył w XIV edycji Quentina. Po pierwsze, możecie zapoznać się z jego profilem w dziale Kapituły. Następnie zachęcamy do zapoznania się z jego kilkoma wskazówkami dla uczestników, którymi dzieli się w swojej notce “Literatura czy instrukcja?“. Ponadto uzupełniliśmy profil nowego regularnego członka kapituły – Mateusza Budziakowskiego.

Paweł Bogdaszewski

Nazywam się Paweł Bogdaszewski. W Fandomie przedstawiam się jako Aes(andill).Urodziłem się w roku 86. Fantastyka bawi mnie już kilkanaście lat, czyli właściwie większą część życia. W życiu poza fandomowym pracuje IP PAN, interesuje się zarówno przyrodą jak i historią czy filozofią.

Poza grami fabularnymi gram w gry planszowe oraz komputerowe. Zdarza mi się rozegrać bitwy w gry bitewne. Najmniejsze doświadczenie ma z filmem i komiksami, choć nie rezygnuje z żadnego medium, jednak ogranicza mnie czas i chęć poświecenia go na fantastykę. W literaturze szczególnie zwracam uwagę na utwory oryginalne, budzące emocje jak i wprowadzające nowe pomysły czy świeże myśli. Są to zarówno klasyki w stylu Drakuli, Pikniku na Skraju drogi, Diuny czy Hobbita jak i nowe utwory artystów takich jak Dukaj, C.M.Valente czy China Mievill. Nie zamykam się w określonej liście gatunków czy twórców.

Nie mam ulubionego systemu czy mechaniki, i zwykle na potrzeby danej gry korzystam z elementów według aktualnego nastroju i potrzeb. Mimo ze bardzo lubię poznawać rożne mechaniki i czytać podręczniki, traktuje je głownie jako źródło inspiracji. 100% by the book grywam jedynie z dopiero poznawanymi ludźmi, by posiadać wspólne pole odniesienia i unikać konfliktów. W sesji RPG cenie gdy gra jest jak najbardziej naturalna, deklaracje wynikają z logiki i spójności(wewnętrznej rozgrywki) a dopiero w następstwie przerabiane są na język mechaniki. Podobne zdanie mam na temat pomysłów – lubię ich spójne i pełne wykorzystanie.
Z tego powodu najmniej po drodze jest mi z grami uzależniającymi większość rozgrywki od metagry oraz tymi które powierzchownie mieszają odniesienia do popukultury.

Zanim zostałem rotacyjnym członkiem kapituły, z quentinem miałem styczność trzy razy, za każdym razem jako uczestnik.
W roku 2009 mój scenariusz do Neuroshimy “zabij mutanta” znalazł sie jako wyróżniony w finale, W roku 2011 moje autorskie osadzone w realiach „Bas-Lag” “la Revolution” również w finale osiągnęło rangę pierwszego wyróżnionego.
W roku 2012 Klanarchiową “tożsamością” udało mi się zwyciężyć.

Uważam scenariusz do RPG jako osobne medium, mające własne prawa i wyznaczniki jakości. Cenie zarówno spójność, grywalność, świadomość użytych metod, pomysły i ich wykorzystanie. Oryginalność choć mile widziana, jest w scenariuszu dla mnie jedynie przyprawą – mogącą podkreślić kunszt scenarzysty, jak i zaprzepaścić jego dzieło. Jako relatywista nie zapiekam się w swych poglądach, daje się oczarować dziełami odległymi od mojego dotychczasowego gustu jeśli prezentują znakomity poziom.