Tomasz Pudło

O mniekadu foto

W erpegi grywam od dziewięćdziesiątego szóstego i nadal mnie to bawi. Miewałem różne fazy – zaczynałem jako czytelnik Magii i Miecz oraz Portala, miałem okres fascynacji EarthDawnem, prowadziłem sesje na popularnych zagranicznych mechanikach uniwersalnych (FUDGE, FATE) albo grywałem w indiasy. Dziś, kiedy prowadzę, to najczęściej w autorskich światach na autorskiej mechanice. Stosunkowo dużo grywam też jako gracz.

Kiedyś udzielałem się w internetowym fandomie (byłem redaktorem działu RPG na Polterze, rozkręciłem konwentowy Orient Express), dziś tylko od czasu do czasu skrobnę coś na bloga. W przeszłości startowałem w Quentinie, więc konkurs znam z obu stron. Raz nawet zdarzyło mi się wygrać.

O konkursie

Pisanie przeze mnie jako sędziego wytycznych nieco mija się z celem. Dlaczego? Każdy z nas czytał scenariusz do gry fabularnej, więc wiemy, jak taki tekst wygląda. Każdy z nas prowadził w oparciu o cudze scenariusze (a jeżeli nie, to powinien!), więc wiemy, jak takie teksty przekładają się na realia sesji. Teoretycznie wiemy, czego chcemy do takiego tekstu. Jednocześnie jednak każdy ma inne erpegowe doświadczenia, a co za tym idzie – preferencje. I bądź tu mądry.

Dlatego zachęcam – nie pisz pod Kapitułę. Pisz, by pokazać, jak to się Twoim zdaniem powinno robić. Napisz tekst, o którym będziesz mógł powiedzieć – pokazałem na co mnie stać. Jaki to będzie system, jaka konwencja, mechanika, czy będą ilustracje, gotowe postaci i handouty – to są już detale wykonania. Dobry scenariusz broni się i bez nich; odpowiednio dobrane mogą mu tylko pomóc.

Zniechęcam natomiast do rzucania sobie samemu kłód pod nogi. Nie psuj świetnych pomysłów marnym wykonaniem, szanuj sam siebie. Scenariusz powinien być:

1) czytelny – jeżeli nie jest, to po co go pisać? Z nieczytelnego nikt nie skorzysta;

2) w miarę możliwości skoncentrowany na postaciach graczy, żeby para nie szła w gwizdek;

3) kompletny na tyle, by prowadzący wiedział jak wprowadzić do niego postacie graczy, jak zbudować fabułę w jego trakcie i w końcu jak rozegrać niezapomniany finał.

Tylko tyle i aż tyle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *